Concerts Classical Music

Concerts with students or staff from the Department of Classical Music
(in Swedish):


Länk till program för examenskonserter klassisk musik VT2017

Graduation Concerts Classical Music Spring 2017 (pdf in Swedish)


Iryna Serotiuk, accordeon
examenskonsert
master klassisk musik

26
fre 26 maj kl 12:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Vad kan en accordeonist av idag spela på sitt moderna, mångfasetterade instrument?

Iryna kommer att framföra ett varierat program som innehåller originalmusik, transkriptioner och även kammarmusik.
Under sina 2 år på master programmet har Iryna skapat en mycket spännande och unik repertoar för accordeon och klarinett duo.

Klarinettisten Magnus Holmander och Iryna träffades och spelade igenom Dance Preludes av W. Lutoslawski, mest på lek. De hittade snabbt varandra i musiken och bestämde sig för att fortsätta musicera tillsammans, vilket bl a ledde till att Magnus & Iryna duo vann kammarmusiktävlingen " Ung och Lovande" i april.

Verket "Dance preludes" har en central plats i programmet eftersom Iryna gör sitt master arbete kring detta verk.

Iryna Serotiuk – accordeon
Magnus Holmander – klarinett

Länk

Romanser för sång och piano

26
fre 26 maj kl 18:00 Kungasalen, KMH
bild

Romanser för sång och piano med sångare och pianister från institutionen för klassisk musik .

Länk

Träblåsafton 2

26
fre 26 maj kl 19:00 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Konsert med träblåsstudenter från institutionen för klassisk musik.

Länk

Elvira Broberg och Matilda Larson
Examenskonsert
Kandidat klassisk musik

27
lör 27 maj kl 15:00 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Elvira Broberg – trumpet
Matilda Larson – trumpet
Georg Öquist – piano
Carl-Johan Eliasson – vibrafon
Kristoffer Linder – marimba 

Elina Alatalo, orgel
examenskonsert
kandidat kyrkomusik

29
mån 29 maj kl 12:15 Engelbrektskyrkan, Östermalmsg. 20

bild

Efterklang

En examenskonsert med orgelbarock från Tyskland, en gnutta romantik samt franske Charles Tournemires nedtecknade improvisation över Victimae Paschali.

Elina Alatalo – orgel

Hitta till Engelbrektskyrkan

OBS Konserten är fullbokad!
Jazzsångarnas vårkonsert

29
mån 29 maj kl 19:00 Lilla salen, KMH
bild

Jazzsångarna i årskurs 1 och 2 bjuder in till vårens terminsuppspel, välkomna på en sångafton i vårens tecken.

OBS Konserten är fullbokad!

Vi släpper först in alla med biljett och därefter, i mån av plats, alla utan biljett.
Det brukar bli plats för alla men vi kan inte lova något.

Joakim Martinsen, piano
examenskonsert
kandidat klassisk musik

29
mån 29 maj kl 19:00 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

På programmet står preludier av Debussy, en ungersk rapsodi av Liszt samt Dohnanyis sextett i C-dur.

Joakim Martinsen – piano
Victoria Stjerna – violin
Vidar Andersson Meilink – viola
Fred Lindberg – cello
Dennis Vasiliev – valthorn
Magnus Holmander – klarinett

Paula Cebrián, saxofon
Examenskonsert
Master klassisk musik

29
mån 29 maj kl 20:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Musik av Ibert, Smith, Rueff och Dvořák.
Paula Cebrián – saxofon 
Petrus Eurell – saxofon 
Filip Källner – saxofon 
Edmond Shiskho – saxofon 
Mårten Landström – piano 

Daniel Larsson och Anton Linnerhed, orgel
Examenskonsert
kandidat klassisk musik

30
tis 30 maj kl 12:15 Engelbrektskyrkan, Östermalmsg. 20
bild

Vi hörs!

Examenskonsert med Daniel Larsson och Anton Linnerhed.
En timmes orgelmusik som både hörs och berör - från Bach till nyskrivet.

Hitta till Engelbrektskyrkan

Lunchkonsert: Fioriture - lunchkonsert i blomstring

30
tis 30 maj kl 12:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Fioriture, abbellimenti, embellishment, brodéries, Verzierungen, utsirningar, prydnadsnoter...
Många är de ord som beskriver hur utövare genom historien har ornamenterat redan komponerad musik. Men mänskligheten har kort minne. I dag är det ovanligt att musiker, för att inte tala om sångare, förväntas lägga till egna utsmyckningar till musik som ingår i den klassiska musiksfären. Improvisation och utbroderingar har trängts undan och fått leva kvar bara i vissa genrer, som till exempel jazz och andra genrer med ursprung i afrikansk musik.

Men man behöver inte gå så långt tillbaka i den västerländska musikhistorien för att hitta en annan inställning till sångarens uppgift överlag. På den här konserten kommer vi att röra oss tillbaka till 1600-talets Europa, där flera källor berättar och instruerar hur sångare bör utsmycka. Med utgångspunkt från dessa ska Klara på scenen i Nathan Milsteinsalen skapa sina egna versioner av verk från 1600-talet och framåt. För den som är nyfiken på hur Klara har gått tillväga kommer mer information att finnas i programbladet!

Klara Dahlberg – sång
Espen Myklebust Olsen – cembalo & orgel
Dominic Probert – blockflöjt

Pontus Carron, piano
Examenskonsert
Master klassisk musik

30
tis 30 maj kl 19:00 Kungasalen, KMH
bild

Fransk och rysk piano- och kammarmusik från 1900-talets första hälft.
Musik av Debussy, Prokofiev och Sjostakovitj.

Pontus Carron – piano
Sondre Fjose Sandberg – violin
Gustav Inge – violin
Albin Uusijärvi – viola
Filip Graden – violoncell

Sandra Ibarreche, klarinett
examenskonsert
master klassisk musik

30
tis 30 maj kl 20:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Musik av Poulenc, Messiaen, Piazzolla och Brahms.

Sandra Ibarreche – klarinett
Kristina Winiarski cello
Daniel Hormazábal – piano

Lunchkonsert: Trombon!

31
ons 31 maj kl 12:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Kungliga Musikhögskolans trombonstudenter från institutionen för klassisk musik ger en konsert där de spelar solostycken och ensemblestycken.
Elinor Lundberg, Thobias Nilsson, Carl Appelgren och Mimosa Laine – trombon

Panak Hashemian, flöjt
Examenskonsert
Kandidat klassisk musik

31
ons 31 maj kl 19:00 Kungasalen, KMH
bild

Panak Hashemian bjuder tillsammans med en stråkorkester från KMH på en konsert med musik av tonsättare som Jolivet och C.P.E. Bach.

Panak Hashemian – flöjt
Simon Bång – dirigent
Victoria Stjerna – konsertmästare
Stråkorkester från KMH

Clara Guldberg Ravn, blockflöjt
Examenskonsert
Master klassisk musik

31
ons 31 maj kl 19:00 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Med musik av bland andra Roman, Ræhs, Karkoff och Marais tar Clara sin masterexamen. Tillsammans med sina medmusiker visar hon denna kväll blockflöjtens många olika röster – ”konsten är livet, men i en annan rytm”.

Clara Guldberg Ravn – blockflöjt
Stina Petersson – cello
Jonas Nordberg – ärkeluta
Anna Paradiso – cembalo
Laura Michelin – flöjt
Hannes Heinemann – oboe
Gustav Wetterbrandt – klarinett
Daniel Handsworth – fagott
Filip Källner – saxofon
Kristoffer Linder – slagverk

Matilda Norlöv, violin
Examenskonsert
Master klassisk musik

01
tor 1 jun kl 19:00 Kungasalen, KMH
bild

Matilda Norlöv – violin
Stråkkvartetten KVARTS
Sinfonietta under ledning av Fredrik Gustafsson

Petrus Eurell, saxofon
Examenskonsert
Master klassisk musik

01
tor 1 jun kl 20:30 Nathan Milsteinsalen, KMH
bild

Petrus Eurell avslutar sina fem år på Kungl. Musikhögskolan med ett variationsrikt, virtuost och intressant konsertprogram.

Petrus Eurell – saxofon
Mårten Landström – piano


OBS Konserten är fullbokad!
Justyna Krzyżanowska, harpa
Examenskonsert
Kandidat klassisk musik

02
fre 2 jun kl 19:00 Nathan Milsteinsalen/Lilla salen
bild

En konsert i två delar med musik av bland annat Bach, Debussy, Dorothy Ashby och Andreas Vollenweider i olika ensembler. 

Justyna Krzyżanowska – harpa
Elin Olsson – flöjt
Aleksander Raknes Ulriksen – slagverk
Ola Paulsson – trummor
Petrus Eurell – saxofon
William Lindwall – bas
Daina Mateikaite – violin
Lisa Chenevier – violin
Isabelle Martin – viola
Jessie Langhard – cello
m.fl.

Vi släpper först in alla med biljett och därefter, i mån av plats, alla utan biljett.
Det brukar bli plats för alla men vi kan inte lova något.

Matilda Lindholm, piano
Examenskonsert
Kandidat klassisk musik

02
fre 2 jun kl 19:00 Kungasalen, KMH
bild

Matilda Lindholm med vänner bjuder på musik av 1800-talets mest omtalade trio: Robert och Clara Schumann och Johannes Brahms. Vi får höra Clara Schumanns pianotrio, sånger av Brahms och avslutningsvis Robert Schumanns pianosonat i g:moll.

Matilda Lindholm – piano
Karin Osbeck – mezzosopran
Danial Shariati – violin
Johannes Rydé – cello


Institutionen för klassisk musik (KK)

Prefekt Koziomtzis Anna Maria
annamaria.koziomtzis@kmh.se
08-16 10 12 
Studierektor kandidatprogrammet Hjertzell Karin
karin.hjertzell@kmh.se
Studierektor kandidatprogrmmet, ensembler och kammarmusik samt fristående kurser Anterot Joakim
joakim.anterot@kmh.se
Studierektor masterprogrammet Fröst Johan
johan.frost@kmh.se
Studierektor masterprogrammet, ensembler och kammarmusik samt fristående kurser Wallström Ann
ann.wallstrom@kmh.se
Platsansvarig Edsbergs slott Widlund Mats
mats.widlund@kmh.se
   
Koordinator för självständiga arbeten på kandidatnivå Berlind-Carlson Peter
peter.berlind-carlson@kmh.se
Koordinator för självständiga arbeten på masternivå  Åberg Sven
sven.aberg@kmh.se
Producent KMH Symfoniorkester Söderström Bo
bo.soderstrom@kmh.se

Ämnesföreträdare:
Piano  Kilström Anders
Sång  Bäverstam Åsa
Instudering  Ström-Harg Katarina
Orgel  Gustafsson Ralph
Violin  Zilliacus Cecilia
Cello  Karlsson Ola
Kontrabas  Karlsson Michael
Tidig musik, viola, harpa  Wallström Ann
Gitarr  Berlind Carlson Peter
Träblås  Johnsson Christer
Bleckblås  Lind Michael
Slagverk  Anterot Joakim

Undervisande lärare på Institutionen för klassisk musik 2016/17:
Piano
Bojsten Stefan Professor
stefan.bojsten@kmh.se
Fröst Johan Lektor
johan.frost@kmh.se
Kilström Anders Professor, ämnesföreträdare
anders.kilstrom@kmh.se
Scheja Staffan Professor
staffan.scheja@kmh.se
Widlund Mats Professor
mats.widlund@kmh.se
Sång
Bäverstam Åsa Lektor, ämnesföreträdare
asa.baverstam@kmh.se
Lander Thomas Timavlönad lärare
thomas.lander@kmh.se
Rosenkull Bo (Inst. för musik, pedagogik och samhälle)

Lektor (Inst. för musik, pedagogik
och samhälle)
bo.rosenkull@kmh.se

Christianson Rolf Adjunkt i scenframställning
rolf.christianson@kmh.se
Larsson Myrsten Eva Lektor
eva.larsson-myrsten@kmh.se
Salomaa Petteri Professor
petteri.salomaa@kmh.se
Instudering
Kilström Anders Professor
anders.kilstrom@kmh.se
Lanninger Erik Lektor
erik.lanninger@kmh.se
Landström Mårten Timavlönad lärare
marten.landstrom@kmh.se
Ström-Harg Katarina Professor, ämnesföreträdare
katarina.strom-harg@kmh.se
Öquist Georg Professor
georg.oquist@kmh.se
Orgel
Börjeson Jan Timavlönad lärare i orgelkunskap
jan.borjeson@kmh.se
Gustafsson Ralph Professor, ämnesföreträdare
ralph.gustafsson@kmh.se
Kjellgren Mathias Timavlönad lärare (även orgelmetodik)
mathias.kjellgren@kmh.se 
Larsson Nils Adjunkt
nils.larsson@kmh.se
Therstam Stefan Professor
stefan.therstam@kmh.se
Accordeon
Agnas Anita Timavlönad lärare 
anita.agnas@kmh.se
Stråk
Violin
Cajler Bartosz Adjunkt
bartosz.cajler@kmh.se
Gustafsson Jannika Timavlönad lärare
jannika.gustafsson@kmh.se
Kowalski Henryk Gästprofessor
henryk.kowalski@kmh.se
Kretz-Larsson Julia Timavlönad lärare
julia.kretz-larsson@kmh.se
Power Andrej Timavlönad lärare
andrej.power@kmh.se
Svenheden Joakim Lektor
joakim.svenheden@kmh.se
Sunding Sten-Johan Timavlönad lärare
sten-johan.sunding@kmh.se
Zilliacus Cecilia Lektor, ämnesföreträdare
cecilia.zilliacus@kmh.se
Viola
Fröst Göran Timavlönad lärare
goran.frost@kmh.se
Opie James Timavlönad lärare
james.opie@kmh.se
Svensson Steven Timavlönad lärare
steven.svensson@kmh.se
Cello
Karlsson Ola Professor, ämnesföreträdare
ola.karlsson@kmh.se
Lavotha Elemér Professor
elemer.lavotha@kmh.se
Kontrabas
Karlsson Michael Timavlönad lärare, ämnesföreträdare
michael.karlsson@kmh.se
Nilsson Mats Timavlönad lärare
mats.nilsson@kmh.se
Tidig musik
Barocksång
Rydén Susanne Timavlönad lärare 
susanne.ryden@kmh.se
Hammarström Kristina Timavlönad lärare 
kristina.hammarstrom@kmh.se
Blockflöjt
Laurin Dan Professor
dan.laurin@kmh.se
Barockviolin/viola
Wallström Ann Lektor, ämnesföreträdare
ann.wallstrom@kmh.se
Luta
Åberg Sven Lektor
sven.aberg@kmh.se
Cembalo
Kamata Mayumi Adjunkt
mayumi.kamata@kmh.se
Generalbas

Söderberg Ulf

Adjunkt
ulf.soderberg@kmh.se

Gitarr
Berlind Carlson Peter Lektor, ämnesföreträdare
peter.berlind-carlson@kmh.se
Harpa
Viguier Lisa Timavlönad lärare 
lisa.viguier@kmh.se
Träblås
Saxofon
Johnsson Christer Professor, ämnesföreträdare
christer.johnsson@kmh.se
Flöjt
Carron Tobias Professor
tobias.carron@kmh.se
Piccolaflöjt
Kaufeldt Eje Timavlönad lärare
eje.kaufeldt@kmh.se
Oboe
Rosengren Bengt Adjunkt
bengt.rosengren@kmh.se
Klarinett
Stefansson Hermann Adj. professor
hermann.stefansson@kmh.se
Sundén Andreas Timavlönad lärare
andreas.sunden@kmh.se
Jonason Emil TImavlönad lärare
emil.jonason@kmh.se
Basklarinett
Wallin Mats Timavlönad lärare
mats.wallin@kmh.se
Fagott
Ekdahl Fredrik Timavlönad lärare
fredrik.ekdahl@kmh.se
Engström Anders Timavlönad lärare
anders.engstrom@kmh.se
Kontrafagott
Agnas Katarina Timavlönad lärare
katarina.agnas@kmh.se
Bleckblås
Tuba
Lind Michael Professor, ämnesföreträdare
michael.lind@kmh.se
Trombon
Björkman Håkan Timavlönad lärare
hakan.bjorkman@kmh.se
Bylund Jonas Timavlönad lärare
jonas.bylund@kmh.se
Valthorn
Larsson Annamia Adjunkt
annamia.larsson@kmh.se
Trumpet
Agnas Joakim Adjunkt
joakim.agnas@kmh.se
Slagverk
Anterot Joakim Adjunkt, ämnesföreträdare
joakim.anterot@kmh.se
Slagverk solistisk inriktning
Berg Daniel Adjunkt
daniel.berg@kmh.se
Pukor
Kartveit Håkon Timavlönad lärare
hakon.kartveit@kmh.se
Trumset
Stark Bengt Lektor (Inst. för jazz)
Nutida musik
Risberg Jan Adjunkt
jan.risberg@kmh.se
Pianostämning
Hellgren Lennart Timavlönad lärare
lennart.hellgren@kmh.se
Holmström Mario Timavlönad lärare
mario.holmstrom@kmh.se
Lärare vid Edsbergs slott
Violin
Enoksson Per Professor
per.enoksson@kmh.se
Viola
Broman Malin Timavlönad lärare
malin.broman@kmh.se
Cello
Thedéen Thorleif Professor
thorleif.thedeen@kmh.se
Piano
Widlund Mats Professor, ämnesföreträdare
mats.widlund@kmh.se
Kammarmusik
Zetterqvist Mats Professor
mats.zetterqvist@kmh.se
Instudering
Lundberg Per Professor
per.lundberg@kmh.se
Musikhistoria
Fant Göran Timavlönad lärare
goran.fant@kmh.se
Musikteori
Hammerth Johan Adjunkt (Inst. för komposition,
dirigering och musikteori)

Uppdaterad
Uppdaterad 2017-04-26