Konserter

Bas på topp!

22
tis 22 apr 19:00
Stora salen



Examenskonsert - Erik Rosenius
Kunde man ana att det fanns så många sångbara skatter för det röstfack som ofta håller låg profil? Denna kväll utlovas bas-sånger i mängder! Allt från ett uruppförande till riktiga klassiker och dessutom ett par ensembleinslag, där basen naturligtvis ligger lågt. Och tur är väl det för när botten är nådd är basen på topp!

Programlängd: ca 60 minuter

http://www.facebook.com/events/480494302076062/

I´ve really never listened to an Accordion!

23
ons 23 apr 12:30
Stora salen



Smart solo concert program (exam) by the Italian accordionist Francesco Moretti:
a premiere piece by the young and talented composer Mauro Di Vincenzo and other enjoyable surprises in contemporary music. Accordion as you´ve never listen to!

Programlängd: ca 40 minuter

En vårafton i ord och toner

24
tor 24 apr 18:00
Immanuelskyrkans kapell



Varmt välkomna till en vårafton förgylld av musik inspirerad av den spirande och omväxlande naturen! På programmet ses bland annat Nystroem, Fauré, Schumann och Walton men också några av våra mest älskade vår- och folksånger.

Medverkande: Lovisa Huledal - mezzosopran, Tobias Bennsten - baryton, Helena Sjönnemo - piano och Oskar Tjäder - piano.

Programlängd: ca 1:15

Masterexamen - Sophie Bretschneider, viola

24
tor 24 apr 19:00
Stora salen

Blandad musik för viola, bland annat Vieuxtemps, Hindemith och Enescu.

Medverkande: Erik Lanninger

Programlängd: ca 60 minuter

Kandidat Examenskonsert - Iveta Calite

25
fre 25 apr 19:00
Konstakademien, Fredsgatan 12



J.S.Bach, A.Scriabin, M.Ravel, D.Shostakovich Piano Quintet

Medverkande: Victoria Stjerna - Violin I, Katarina Abbas - Violin II, Ester Forsberg - Viola, Johannes Rydén - Cello

Programlängd: 1:40

Thomas Rudberg, piano Examenskonsert Master

25
fre 25 apr 19:00
Matteus kyrka, Vanadisvägen 35



Thomas Rudberg, piano
David Huang, piano
Yong-Min Lee, violin
Erik Uusijärvi, cello

Musik av Prokofjev, Schubert och Ravel

Examenskonsert - Thobias Nilsson

27
sön 27 apr 15:00
Stora salen

Som en examination av min kandidatutbildning kommer jag bjuda på solomusik och ensemblemusik, i olika konstellationer, av bland annat Wagenseil, Rota och Gaubert.

Programlängd: ca 1:15

Lunchmusik på Edsbergs slott

29
tis 29 apr
Edsbergs slott, Landsnoravägen 10, Sollentuna

Per Lundberg, piano, spelar Franz Schuberts sonat B-dur D.960

Ny svensk opera

29
tis 29 apr 19:00
A399

Musikerstudenterna sjunger arior ur nyare operor som avslutning på masterclassdagar med professor emerita Dorothy Irving.

INSTÄLLT! Examenskonsert- Eszter Mikonya

30
ons 30 apr 19:00
Lilla salen

Svensk fagott musik. Poulenc Sextett.

Programlängd: ca 1:30

Examenskonsert - Matthew Jøssing

02
fre 02 maj 19:00
A399

Det bjuds på en blandad repertoar.

Programlängd: 60 minuter

Masterkonsert Valthorn

03
lör 03 maj 15:00
KOnstakademien, Fredsgatan 12

Medverkande: Markus Källman - valthorn, Gudrun Dahlkvist - violin, Henrik Måwe - piano

Christopher Hästbacka, piano Examenskonsert Master

04
sön 04 maj 15:00
Edsbergs slott, Landsnoravägen 10, Sollentuna



Musik av Beethoben, Skrjabin, Debussy, Chopin och Liszt

http://www.christopherhastbacka.se

Operaexperiment

05
mån 05 maj 19:00
Reaktorhallen, KTH



Observera att konserten bytt lokal till Reaktorhallen vid KTH!

Fjorton sångare vid klassiska institutionen gestaltar operascener.
Pianist: Olga Tomilina

Programlängd: 1:45

Masterkonsert - Anni Kaartinen, piano

06
tis 06 maj 12:30
Stora salen



Poulenc, Beethoven, Whittall

Medverkande: Sara Cazzanelli - klarinett, Ricard Pujol Minán – flöjt, Johanna Nilsson – oboe, Eszter Mikonya – fagott, Markus Källman -horn

Programlängd: ca 60 minuter

Odyssé med saxofonklassen

06
tis 06 maj 19:00
Stora salen

En äventyrlig resa med våra saxofonstudenter som utspelar sig under cirka 60 minuter.

Operaexperiment

06
tis 06 maj 19:00
Reaktorhallen, KTH



Observera att konserten bytt lokal till Reaktorhallen vid KTH!

Fjorton sångare vid klassiska institutionen gestaltar operascener.
Pianist: Olga Tomilina

Programlängd: 1:45

Examenskonsert - Amanda Elvin

07
ons 07 maj 12:30
Stora salen

Examenskonsert vid masterutbildningen Vocal coach.
Solopiano, svenska romanser om hjärta, smärta och tyriskt snus, Robert Schumanns ”Stycken i folkton” för cello och piano samt ”A hand of bridge”- världens kanske kortaste opera!

Musik av bl.a. Emil Sjögren, Bo Linde, Robert Schumann och Samuel Barber.
Medverkande: Amanda Elvin-piano, Agnes Auer-sopran, Linnea Andreassen-mezzo, Robert Lind-tenor, Hannes Öberg-baryton, Erik Rosenius-bas, Anja Strautmanis-cello.

Programlängd: ca 60 minuter

KMH:s kammarmusikfestival Kom&Hör 8 -11 maj

08
tor 08 maj

Årets program bjuder på lunch- och kvällskonserter i våra konsertsalar här på KMH.

Se vidare http://www.kmh.se/kom-hör-2014

KMH:s kammarmusikfestival Kom&Hör 8 -11 maj

09
fre 09 maj

Årets program bjuder på lunch- och kvällskonserter i våra konsertsalar här på KMH.

Se vidare http://www.kmh.se/kom-hör-2014

Examenskonsert på trombon, Elinor Lundberg

09
fre 09 maj 18:00
Finska kyrkan, Slottsbacken 2B

Efter tre år på musikhögskolan är det dags för min examenskonsert. Med musik från olika epoker vill jag sammanfatta mina år på musikhögskolan och bjuda på några av mina absoluta favoriter ur trombonrepertoaren.

Medverkande: Elinor Lundberg, Katarina Ström-Harg, Filip Svenson, Joachim Müller,
Andreas Lundmark och Eric Jakobsson

Programlängd: ca 60 minuter

KMH:s kammarmusikfestival Kom&Hör 8 -11 maj

10
lör 10 maj

Årets program bjuder på lunch- och kvällskonserter i våra konsertsalar här på KMH.

Se vidare http://www.kmh.se/kom-hör-2014

KMH:s kammarmusikfestival Kom&Hör 8 -11 maj

11
sön 11 maj

Årets program bjuder på lunch- och kvällskonserter i våra konsertsalar här på KMH.

Se vidare http://www.kmh.se/kom-hör-2014

Drömbilder Kandidatkonsert Kajsa Lindberg - sopran

12
mån 12 maj 19:00
Lilla salen

Detta är en berättelse om avlägsen kärlek och om minnet av trygghet och värme. I minnenas ibland trygga, ibland obarmhärtiga värld blandas sorg med lycka.

Det vi längtar efter starkast är ibland det vi omöjligt kan få. Kanske är det något i det förflutna, som är för evigt svunnet. Kanske är det en kärlek som aldrig får blomma ut.

Vi drömmer om ett liv vi kunde ha levt. Vi drömmer om ett liv vi borde ha levt. Vi drömmer om det liv vi en dag ska leva. Vi blundar och minns, lyssnar till tiden och orden, och våra hjärtan ler i den ljuva drömmen.

Programlängd: 60 minuter

Solistkonsert

12
mån 12 maj 19:00
A399

Studenternas övningselever spelar. Stråkmetodik.

Examenskonsert Jesper Eriksson och Alexander Rydberg

13
tis 13 maj 19:00
Lilla salen

Trio, kvaretetter, kvintetter och sextetter. Vi avslutar våra masterår med en salig blandning av sonater och improvisation!

Medverkande: Anton Svanberg - tuba, Emma Augustsson - cello,
Kristoffer Linder - slagverk, Jaan Krivel - klarinett/sång, Linnea Andreassen - sång, Viktor Rydén - sång, Amanda Lisa Eleonore Larsson - sång, Maiju Kopra - sång, Ingvill Espedal - sång

Programlängd: ca 1:30

Examenskonsert - Yong-Soo Lee

13
tis 13 maj 19:00
A399

Musik av bl.a. A. Glazunov, P. Creston, J. WanhalF. Decruck och J. Ibert
Medverkande: Mårten Landström, Petrus Eurell och Yong-Soo Lee

Programlängd: ca 60 minuter

Examenskonsert - Jacob Lidåkra, piano

13
tis 13 maj 19:00
Konstakademien, Fredsgatan 12



Ur programmet: F. Schubert, Wanderer Fantasie D760, F. Liszt, Transcendentaletyd nr 8 Wilde Jagd, C. Nielsen, Chaconne op. 32, J. Brahms, Pianokvartett g-moll op. 25
med den internationella ensemblen Aurora Quartet Markéta Janoušková - violin från Tjeckien, Paul Beckett - viola från England, Josef Alin - cello från Sverige.

Pianovår

14
ons 14 maj 12:30
Stora salen

Anders Kilströms pianoklass framför bland annat verk av Beethoven, Alkan, Schumann

Medverkande: Anni Kaartinen, Jan Sandvik, Emil Carlstrand, Julia Reinikainen, Stefan Kovacevic, Eline Dalhoff, Andreas Axelsson

Pianoafton med Eline Dalhoff

15
tor 15 maj 19:00
A399

Schubert Sonat i B dur, D 960
Prokofiev Sonat i B dur, op 84

Examenskonsert - Johan Segerman

16
fre 16 maj 19:00
A399

Konsert med blandade fagottstycken från mina kandidatår.

Programlängd: 60 minuter

KMHs Stora Brassensemble och slagverkare

16
fre 16 maj 19:00
Stora salen

Musik av bl a Trygve Madsen och Modest Mussorgskij

Dirigent: Professor Michael Lind
Solist: Filip Draglund, trumpet

Om det Autentiska – en masterexamens konsert

17
lör 17 maj 15:00
Lilla salen

Musik av B. Britten, J. Dowland, A. Ginastera, A. Jose och T. Takemitsu

Medverkande: Sebastian Gerstel Sollerman –gitarr,
Viktoria Lindström – altflöjt, Mikael Onelius -tenor

Programlängd: 1:30 med paus

Examenskonsert – Jan Sandvik, piano

17
lör 17 maj 17:00
Stora salen

Musik av Charles-Valentin Alkan, Johannes Brahms och Christoffer Pörn.

Medverkande: Anna Lisa Mühlig - klarinett, Jessie Liu - cello

Programlängd: 1:15

Examenskonsert - Haters gonna hate

18
sön 18 maj 15:00
Lilla salen



En examenskonsert med Peder Hedström och hans kompisar.

Medverkande: Peder Hedström, Vitor Souza Celestino, Erik Andersson, Jonas Wendin

Programlängd: ca 60 minuter

Ensemblekonsert

19
mån 19 maj 19:00
A399

Studenter inom stråkmetodik leder sina övningsensembler.

Examenskonsert - Antonio Hallongren

19
mån 19 maj 19:00
Stora salen

Griegs cellosonat och Babadjanian pianotrio.

Medverkande: Thomas Rudberg, piano, Paula Zarén, violin

Programlängd: 60 minuter

Examenskonsert kandidat - Josefine Ansved och Olivia Lundberg

19
mån 19 maj 19:00
Gustaf Adolfskyrkan, Gustaf Adolfsparken, Östermalm

Musik av Vivaldi, Gaubert, Messiaen, Beethoven, Wieniawski och Mozart flöjtkvartett i C-dur

Medverkande: Josefine Ansved - flöjt, Olivia Lundberg - violin, Sophie Bretschneider - viola,
Ruben Friedman - cello, Georg Öquist - piano

Programlängd: 1:20

Masterkonsert – Julia Reinikainen

20
tis 20 maj 19:00
Stora salen



Musik av bl.a. Schumann, ”Wagner-Liszt” och Brahms.
Medverkande: Krista Pyykönen, violin. Chans även för att det blir gäster.

Programlängd: ca 60 minuter

Förvandlad tystnad: Helena Sá Cavalcante Schuback - masterkonsert violin

21
ons 21 maj 19:00
Teaterstudio Lederman, Gästrikegatan 13


Foto © Signe Widerberg

C Franck sonat i A-dur, J S Bach Partita nr 2 i D-moll, A Schönberg "Verklärte Nacht"

Medverkande: Thomas Rudberg, Kern Westerberg, Sara Wallin,
Jenny Augustinsson, Amalie Stalheim, Erik Uusijärvi.

Programlängd: 1:30 med paus
Fritt inträde

Ingrid Berg – på fri fot!

22
tor 22 maj 19:00
Stora salen



Examenskonsert med Ingrid Berg.
Konserten kommer att innehålla det bästa av det mesta från olika epoker ur romans- och operarepertoaren, Ingrids most wanted hits helt enkelt!

Medverkande: Ingrid Berg- sopran, Stefan Kovacevic- piano, Marcus Mohlin- barockmaestro, cembalo

Programlängd: ca 60 minuter

Pianorecital

22
tor 22 maj 19:00
A399

Pianorecital med studenter från klassiska institutionen.

Senromantik då och nu

23
fre 23 maj 17:00
S:t Jacobs kyrka, Västra Trädgårdsgatan 2

Examenskonsert - på masternivå med Joakim Andersson - orgel.
Joakim Andersson framför musik av bl. a. Sigfrid Karg-Elert (1877-1933), Symfoni fiss-moll op 143, Michael Waldenby (f. 1953), Sinfonischer Prolog.

Examenskonsert med Katarina Abbas, violin

24
lör 24 maj 15:00
Stora salen

Examenskonsert på kandidatnivå där Katarina Abbas framför verk av bl.a E. Bloch, J. Sibelius och S. Prokofiev.

Medverkande: Georg Öqvist, Anni Kaartinen, Victoria Stjerna, Ester Forsberg, Johannes Rydén, Iveta Calite

Programlängd: 1:30

Höjdtoner och koloraturer

26
mån 26 maj 19:00
A399



Petter Reingardts examenskonsert.
Vi framför musik jag arbetat med under min tid på KMH.

Programlängd: ca 50 minuter

Kungliga Musikhögskolans Sångarensemble under ledning av dirigentstudenter

27
tis 27 maj 18:00
Maria Magdalena Kyrka, Bellmansgatan 13



Fri entré.

Valthorn på 1900-talet

27
tis 27 maj 19:00
Lilla salen

Det blir musik från 1900-talet för solohorn och olika ensembler av bl.a. Hindemith, Britten och Plog.

Medverkande: Stina Aurich, prof. Katarina Ström-Harg, Agnes Auer, Stefan Kovacevic, m.fl

Programlängd: 60 minuter

Andreas Lavothas examenskonsert med tjeckisk betoning

27
tis 27 maj 19:00
A399



I Andreas Lavothas Examenskonsert ligger fokus på tjeckisk musik med cellon i centrum.
Musik av bl.a. Ondřej Kukal, Josef Suk, Mikael Ericsson, Dvořák och Smetana.

Medverkande: Lennart Wallin – Piano, Daniel Hormazábal Cortés – Piano,
Charlotta Gran Wetter – violin, Emma Nyman - Violin

Programlängd: 1:30 med paus.

Konsert med Duo Abreu-Penezic

30
fre 30 maj 12:00
Lilla salen

Diplomand konsert med musik av Dubugnon, Pärt, Schubert m f l
Medverkande: Lissy Abreu Ruiz - violin, Natasa Penezic

Programlängd: ca 55 min

Konsert med fagottstudenter

30
fre 30 maj 19:00
Stora salen

Kortopera Premiär!

30
fre 30 maj 19:00
Studioteatern på Operahögskolan, Teknikringen 35 på KTH Campus i Stockholm

Dramatiker och scenografer från Stockholms dramatiska högskola, tonsättare, dirigenter och instrumentalister från KMH samt sångare, regissörer och repetitörer från Operahögskolan skapar och framför kortoperor utifrån några givna parametrar.

Dramatikerna och tonsättarna har av Kerstin Perski och Hans Gefors fått i uppgift att finna ett
tema med mytisk resonans i en samtida verklig händelse.

Tonvikten har lagts på att utveckla samarbetet dramatiker-tonsättare för att komma fram till ett
allmängiltigt drama - förankrat i all tid - som ropar på musik.

Fyra kortoperor har nu, helt oberoende av varandra, skapats av fyra par librettister/tonsättare.

November
Musik: Andreas Zhibaj, libretto: Jani Lohikari, dirigent: Ruut Kiiski, regi: Mårten Forslund

Ett grymt och ohyggligt skämt
Musik: Jesper Nielsen, libretto: Dimen Abdulla, dirigent: Ruut Kiiski, regi: Mårten Forslund

Alla människor är bomber
Musik: Sandra Broström, libretto: Jerker Beckman, dirigent: Janis Ozols, regi: Dan Turdén

Purer Air Than Mortals
Musik: Petter Ekman, libretto: Joel Nordström, dirigent: Janis Ozols, regi: Dan Turdén

This is the moment

31
lör 31 maj 15:00
Stora salen

Filip Svenssons kandidatexamenskonsert.

Medverkande: Filip Svensson- trumpet, Filip Gloria- violin,
Stefan Kovacevic –piano, Ejmunds Sinfonietta

Programlängd: 1:30 med paus.

Kortopera!

01
sön 01 jun 15:00
Studioteatern på Operahögskolan, Teknikringen 35 på KTH Campus i Stockholm

Dramatiker och scenografer från StDH, tonsättare, dirigenter och instrumentalister från KMH
samt sångare, regissörer och repetitörer från OHS skapar och framför kortoperor utifrån några
givna parametrar.

Dramatikerna och tonsättarna har av Kerstin Perski och Hans Gefors fått i uppgift att finna ett
tema med mytisk resonans i en samtida verklig händelse.

Tonvikten har lagts på att utveckla samarbetet dramatiker-tonsättare för att komma fram till ett
allmängiltigt drama - förankrat i all tid - som ropar på musik.

Fyra kortoperor har nu, helt oberoende av varandra, skapats av fyra par librettister/tonsättare.

Kortopera!

02
mån 02 jun 19:00
Studioteatern på Operahögskolan, Teknikringen 35 på KTH Campus i Stockholm

Dramatiker och scenografer från StDH, tonsättare, dirigenter och instrumentalister från KMH
samt sångare, regissörer och repetitörer från OHS skapar och framför kortoperor utifrån några
givna parametrar.

Dramatikerna och tonsättarna har av Kerstin Perski och Hans Gefors fått i uppgift att finna ett
tema med mytisk resonans i en samtida verklig händelse.

Tonvikten har lagts på att utveckla samarbetet dramatiker-tonsättare för att komma fram till ett
allmängiltigt drama - förankrat i all tid - som ropar på musik.

Fyra kortoperor har nu, helt oberoende av varandra, skapats av fyra par librettister/tonsättare.

Examenskonsert - Johannes Skoog

03
tis 03 jun 12:15
Engelbrektskyrkan, Östermalmsgatan 20

Johannes Skoog framför impressionistiska klanger av Maurice Duruflé.

Examenskonsert - Agnes Auer

03
tis 03 jun 19:00
Stora salen

Konserten kommer att innehålla musik som ligger mig varmt om hjärtat, allt från sakrala
pärlor till riviga operahits!

Medverkande: Agnes Auer, sopran, Olga Tomilina, piano

Programlängd: ca 60 min

Examenskonsert - Irina Söderberg och Akiko Watanabe

04
ons 04 jun 12:15
Engelbrektskyrkan, Östermalmsgatan 20

Irina Söderberg framför C.M Widor Symfoni n5,op 42, sats 1 samt J.S Bach Preludium och fuga i D dur.

Akiko Watanabe framför några orgelstycken av bland annat kompositörerna Jean-Yves Daniel-Lesur och Olivier Messiaen från gruppen ”La Jeune France”.

Kortopera!

04
ons 04 jun 19:00
Studioteatern på Operahögskolan, Teknikringen 35 på KTH Campus i Stockholm

Dramatiker och scenografer från Stockholms dramatiska högskola, tonsättare, dirigenter och instrumentalister från KMH samt sångare, regissörer och repetitörer från Operahögskolan skapar och framför kortoperor utifrån några givna parametrar.

Dramatikerna och tonsättarna har av Kerstin Perski och Hans Gefors fått i uppgift att finna ett
tema med mytisk resonans i en samtida verklig händelse.

Tonvikten har lagts på att utveckla samarbetet dramatiker-tonsättare för att komma fram till ett
allmängiltigt drama - förankrat i all tid - som ropar på musik.

Fyra kortoperor har nu, helt oberoende av varandra, skapats av fyra par librettister/tonsättare.

November
Musik: Andreas Zhibaj, libretto: Jani Lohikari, dirigent: Ruut Kiiski, regi: Mårten Forslund

Ett grymt och ohyggligt skämt
Musik: Jesper Nielsen, libretto: Dimen Abdulla, dirigent: Ruut Kiiski, regi: Mårten Forslund

Alla människor är bomber
Musik: Sandra Broström, libretto: Jerker Beckman, dirigent: Janis Ozols, regi: Dan Turdén

Purer Air Than Mortals
Musik: Petter Ekman, libretto: Joel Nordström, dirigent: Janis Ozols, regi: Dan Turdén

Examenskonsert - Anna Degerman och Emelie Power

05
tor 05 jun 12:15
Engelbrektskyrkan, Östermalmsgatan 20

Anna Degerman och Emelie Power framför Fauré Requiem i version för kör och orgel.

Anna Degerman, orgel
Dirigent: Emelie Power

Uppdaterad 2012-05-28