Anastasia Vesterlund och André Östlin examenskonsert

Musiklärarstudenterna Anastasia Vesterlund och André Östlin presenterar en examenskonsert i två delar med egen musik och personliga tolkningar, där låtskrivande, energi och scenisk närvaro står i centrum.

Anastasia Veesterlund – Seasons

Sångaren Anastasia bjuder på några egenskrivna låtar från olika tider i livet och i en mix av pop/sou/indie intar hon scenen tillsammans med sitt band.

I en blandning av olika musikstilar förmedlar Anastasia egenskriven musik där självupplevda texter och känslor får ta stor plats - alltid med glimten i ögat. Hon har under många år skrivit låtar och nu under våren (som en del av examenskonserten) har hon påbörjat processen med att producera en EP. Dessa låtar, och ett par till, kommer framföras och förhoppningsvis får publiken en inblick i hennes känslor och upplevelser, och att en stund av igenkänning, tröst och skratt kan få uppstå. 

Medverkande:

  • Anastasia Vesterlund - sång och keys
  • Anton Karlsson - trummor
  • Gunnar Eliasson - elgitarr
  • Izak Ekeroth - elbas
  • Katta Ljungdahl - keys

Foto: Anton Karlsson

 

_______
 

André Östlin - Examenskonsert

Trummisen André Östlin avslutar sina studier på KMH med en konsert fylld av svängiga
och energirika låtar från hans uppväxt.
Med ett stort band i ryggen kommer André bjuda på en härlig konsert där du kommer få
höra allt från Phil Collins till dansband.

Det här vill du inte missa!

Upcoming events and concerts

All concerts and events Subscribe to concert info