AIM på Kulturhuset
Fem nya verk presenteras av masterstudenter från Kungl. Musikhögskolans program AIM (Artistic Interdisciplinary Master) på Kulturhuset Stadsteatern den 7–9 november, där ljud, rum och rörelse möts i tvärkonstnärliga uttryck.
Masterstudenter från Kungliga Musikhögskolan i AIM-programmet (Artistic Interdisciplinary Masters) presenterar fem nya verk på Kulturhuset Stadsteatern den 7–9 november. Fokus ligger på ljud i offentliga rum och hur vi tillsammans skapar ljudhistorier, framtider och gemensamma upplevelser. Denna termin fokuserar de på ljud i offentliga rum och hur vi tillsammans bygger ljudhistorier, framtider och gemensamma upplevelser genom de resonanta rum vi alla bebor. Elize Arvefjord, Hadrian Prett, Adam Fored, Ryan Packard och Daniel Puerto kommer att visa installationer och performanceinstallationer i olika offentliga utrymmen på Kulturhuset. Se schemat nedan för specifika tider för installationerna.
Verk:
Vektor (2024–2025)
Elize Arvefjord
I ljudinstallationen Vektor omvandlas stadens data om almsjukan till vibrationer och ljud som, genom resonanta träobjekt, låter publiken uppleva kopplingarna mellan stadens ekologi, almens materialitet och det mänskliga lyssnandet.
Trafikplanering (2025)
Illustrationer av Mia Lidbom
Hadrian Prett
Inspirerad av Stockholms stadsplaneringspolitik mellan 1940–1975 har Hadrian Prett skapat en ljud- och bildsituation där besökarens närvaro påverkar konstverkets innehåll och form.
- Fre kl 15-16, 16.30-17.30, 18.00-19.00.
- Lör och Sön kl 12-13, 13.30-14.30, 15-16.
The Collective Interaction Imprinter (2025)
Adam Fored
The Collective Interaction Imprinter (CII) är en maskin där du bjuds in att bidra med en viskning och en blick. Ditt bidrag blandas anonymt med andras och blir en del av ett gemensamt verk, inbäddat i och presenterat från byggnadens vägg.
Plats:
- Våningsplan 1.5 bredvid rulltrappan till stora scenen
An Infinite Ecstatic Enclosure (2025)
Ryan Packard
Plats: trappa
Denna timslånga performanceinstallation för förstärkt cello, viola, violin, baskisk alboka, resonerande trummor och rumsligt fördelade högtalare utforskar de psykoakustiska egenskaperna i Kulturhusets trapphus.
Ensemble:
- Alma Strang Brydevall, violin
- Julius Jönsson, viola
- Eemil Kautto, cello
- Ignacio Roulet, alboka
- Ryan Packard, trummor och elektronik
Föreställningstider:
- 7 nov: 18.00–19.00
- 8 nov: 15.00–16.00
- 9 nov: 13.00–14.00 och 16.00–17.00
Plats:
- Trapphuset, första våningen, ingång Sergels torg, trappan ner till källarvåningen.
ACAC (2025)
Daniel Puerto
elektroakustisk musik, video, performance och ljus
Micaela Bellussi, slagverk
ACAC är ett multimediaverk för elektroakustisk musik, video, performance och ljus som undersöker samtida övervakning och repression. Genom ansiktsigenkänning och protestobjekt som omvandlats till instrument utvecklas verket som ett reaktivt nätverk där teknologin och kroppen möts i en koreografi av kontroll och motstånd.
Föreställningstider:
- 7 nov:
- 12.00–12.15
- 12.30–12.45
- 13.00–13.15
- 9 nov:
- 15.00–15.15
- 15.30–15.45
- 16.00–16.15
Verken är ett resultat av kursen Interdisciplinäritet med publiken och andra mottagare i centrum.
Samarbetspartner: Kulturhuset Stadsteatern.
Kommande evenemang och konserter
-
Lunchkonsert på Edsbergs slott
-Varmt välkomna till konsert på slottet med utsikt över Edsvikens vinte…
-
Lunchkonsert Stefan Miladinov
- Lilla salenGitarristen Stefan Miladinov utforskar den makedonska folkmusikens kla…
-
Lördagskonsert på Edsbergs slott
- Edsbergs SlottKom och hör pianostudenterna på masterutbildningen vid KMH:s utbildnin…
-
Preludium inför Nobel – Kunskapskonsert 2025
- KungasalenVälkommen till årets Kunskapskonsert, en poetisk och musikalisk hyllni…
