Orkesterkonsert 5

Musik av Strauss och Schubert.

OBS! Detta program är mycket preliminärt och kan komma att ändras en hel del.
Det speglar dock ungefär vad som kommer att hända.

Richard Strauss – Suite in B-flat major- 30 min

  • Praeludium
  • Romanze
  • Gavotte
  • Introduction und Fuge

Conductor Johannes Gustavsson Sverige

Flute Núria Ferrer Rodrigo Spanish
Flute Ivet Serra i Aynó Spanish
Oboe Jana Slavíková Czech
Oboe Edvin Hammarström Swedish
Clarinet Bence Bubreg Austrian
Clarinet Maria Victoria Fernandez Caballero Spanish
Bassoon Mikołaj Kuta Polish
Bassoon Raul Bote Albala Spanish
Contra Bassoon Ådne Stålsett Norwegian
French horn Jan Dabrowski Polish
French horn Tobías Van der Wardt Dutch
French horn Sam Kuijper Dutch
French horn David Camderman Swedish

Daniel Berg – Point North
John Cage – Second Construction, 22 min
Percussion- Professor Joakim Anterot Swedish
Percussion- Professor Daniel Berg Swedish
Percussion Alexandru Munteanu Romanian
Percussion andrea radi Italian
Percussion Atte Karhinen Finnish
Percussion David Westerbrand Swedish
Percussion Edvin Lagg Swedish
Percussion Even Hembre Norwegian
Percussion Reno Kokmann Estonian
Percussion Simon Sahlén Swedish

Paus 20 min

Franz Schubert – Symphony No. 5 30 min

Allegro
Andante con moto
Menuetto. Allegro molto — Trio
Allegro vivace

Conductor Johannes Gustavsson Sverige

Violin 1 Sibylle Deleau French
Violin 1 Torben Jans German
Violin 1 Kristian Selnes Norwegian
Violin 1 Leo Strelle Norwegian
Violin 1 Alba Carretero Lizaso Spanish
Violin 1 Saara Kangas Finnish
Violin 2 Katariina Lankinen Finnish
Violin 2 Katarzyna SIAKALUK Polish
Violin 2 Aikaterini Katerina Kordi Greek
Violin 2 Beatriz Rodriguez Lominchar Spanish
Violin 2 Ismael Huertas Gómez Spanish
Violin 2 ANDROGIANNIS ANTONATOS Greek
Viola Dasha Auer German
Viola Clara Nagl Austrian
Viola Izaskun Payas Arrizabalaga Spanish
Viola Ignacio Antonio Álvarez Lamolda Spanish
Viola Yoye Song Chinese
Cello Wolf Hassinger German
Cello Guillermo Guantes Spanish
Cello Claudia Perez Rivas Spanish
Cello Nora Dahl Nilsen Norwegian
Cello Irene Barsanti Italian
Double Bass Jasu Aalto Finnish
Double Bass Carolina Aguiar Portuguese
Double Bass Eero-Pekka Aleksi Ruonavaara Finnish
Double Bass Ariadna Kozlovski Swedish
Flute Molly Påhlsson Swedish
Oboe Antoni Borderia Tormo Spanish
Oboe Yasmina Vandenberghe Belgian
Bassoon Astrid Sofie Nielsen Danish
Bassoon Walter Konstantin Simon German
French horn Raul Lopez Spanish
French horn Marian Strandenius Finnish

Billjettinformation
Alla biljetterna är gratis
Man måste visa giltig gratisbiljett vid entren
Alla biljetter är onumrerade och publiken släpps in ca 20 min innan konsertstart

Program torsdag 11 augusti

Program fredag 12 augusti

Program lördag 13 augusti