
Tänk att jag får jobba med det här varje dag!
Fanny Coldenberg Hoff har alltid haft musik nära hjärtat. När en musiklärare på gymnasiet uppmuntrade henne att följa sin passion blev valet av utbildning självklart, hon sökte ämneslärarprogrammet med fördjupning instrument, sång och ensemble.
Namn: Fanny Coldenberg Hoff
Examen: 2021
Program: Ämneslärarprogrammet i musik med fördjupning i instrument, sång och ensemble
Huvudinstrument: Sång
Arbetsplats: Grundskola med förskoleklass till årskurs 6
Idag arbetar Fanny som musiklärare och spenderar varje dag med att inspirera elever, sjunga tillsammans med dem och låta kreativiteten blomma.
Vad tycker du är roligast med yrket?
Att få väcka nyfikenhet och intresse för musik hos unga människor! Visst kan det vara tufft ibland med stora grupper, mycket ljud och många elever.
Ibland tänker jag också ”wow, tänk att jag får jobba med det här”, det är inte alla som får jobba med sådant man älskar och brinner för varje dag.
Hur ser en vanlig dag ut för dig?
Väldigt varierad! Jag undervisar alla elever från förskoleklass till årskurs 6, och ibland måste jag snabbt ställa om från små barn till större elever. Till exempel kan jag ena stunden fokusera på sång och grundläggande musik med årskurs 2, och nästa stund låta årskurs 6 spela i grupper eller skapa egna låtar med digitala verktyg.
På vilket sätt har utbildningen på KMH förberett dig för arbetet som musiklärare?
Under utbildningen fick jag med mig en bred grund, något som verkligen är värdefullt nu när jag är ute och arbetar i skolan. Ibland kändes det som att vi bara ”skrapade på ytan”, men allt går att utforska vid ett senare tillfälle. Dessutom märker du snabbt i arbetslivet att det du behöver fördjupa dig inom beror på vilka elever du jobbar med och vilken typ av skola du är på.
En stor del av utbildningen handlar om att utvecklas i sitt huvudinstrument och sin genre. Hur såg det arbetet ut för dig under studietiden?
Vi hade ett stort fokus på våra huvudinstrument under hela utbildningen och jag valde att fördjupa mig inom olika genrer för att få en bred kunskap både som sångare och som sångpedagog. Oftast hade vi också gott om tid för egen övning.
Vad minns du starkast från din tid på utbildningen?
Att få vara nära så många likasinnade varje dag. Alla är otroligt duktiga musiker! En annan minnesvärd upplevelse är SMASK, musikhögskolornas egna melodifestival. Jag deltog både som dansare och som konferencier. Det var så himla roligt rakt igenom! Det är fantastiskt att det dragit igång igen, äntligen säger jag bara!
Du skrev ett kreativt reklammanus för musiklärarprogrammet där du använde Ferdinand och hans mamma för att förklara sångteknik. Hur tänker du kring humor för att göra din undervisning begriplig och inspirerande?
Lekfullhet gör det lättare att lära både för barn och vuxna. Lite skratt tillsammans gör att man kommer närmare varandra och att ämnet inte känns svårt eller nervöst.
Vad skulle du säga till någon som funderar på att söka musiklärarprogrammet på KMH?
SÖK! Du kan alltid söka! Du ångrar aldrig att du sökt, går det inte på första försöket har du en erfarenhet med dig och kan söka igen om du känner att det är något du vill.
