Möt våra doktorander

I dagsläget har KMH ett antal doktorander knutna till sig via samarbeten med andra lärosäten. Här presenteras varje doktorands pågående avhandlingsarbete med en kort beskrivning av arbetets syfte, metod och resultat så här långt.

KMH har ingen egen examensrätt för forskning, utan bedriver forskning och utveckling i samarbete med andra lärosäten. Främst samarbetar vi med Karolinska Institutet, KI, Kungliga Tekniska Högskolan, KTH och Lunds universitet.

Eventuella platser på forskarutbildning finns på sidan Lediga anställningar.

Doktorander i musik

KMH har idag (2025) två så kallade industridoktorander i musik. De går forskarutbildning som kompetensutveckling inom ramen för sina anställningar som lärare på KMH genom formaliseringen av ett sedan länge etablerat samarbete mellan KMH och Kungliga Tekniska Högskolan, KTH.

KMH Jazz Orchestra vid konsert i november 2015. Foto: Per Sjöberg.

Johan Fröst

Med musiken som manus
Johan Frösts licentiatarbete undersöker han klassisk konstmusik i relation till rörlig bild samt de intermodala kopplingarna mellan hörsel och syn.

Logga till lärarstudenternas festival Mind the Music 2017

Torbjörn Gulz

Improvisationsstrategier för jazzmusiker

Torbjörn Gulz undersöker hur improvisationsstrategier ser ut för jazzmusiker, till exempel vad gäller ton, rytm och klangfärg.

Doktorander i musikpedagogik

På KMH bedrivs också doktorandstudier i musikpedagogik.

Incca Rasmusson

Swedish Eurhythmics 1906-1978 – emancipating embodied knowledge
Incca Rasmusson undersöker rytmiken som metod för att undervisa i musik, med särskilt fokus på kroppsligt lärande inom högre musikutbildning, i en historisk, nationell och internationell kontext.

Puff för kammarmusikfestivalen Kom&Hör 2016

Sheng-Ying Isabella Weng

Intonation som musikaliskt uttryck i klassiskt violinspel
Projektet undersöker intonation som musikaliskt uttryck i klassiskt violinspel, med fokus på hur speltekniska akustiska egenskaper uppfattas av lyssnaren som expressiva.

ROCIT – Research on Collaboration in Teacher Education

Under 2022 startade en ny forskarskola kallad ROCIT – Research on Collaboration in Teacher Education i samarbete med sju andra lärosäten. Inom ramen för samarbetet gör två doktorander sin forskarutbildning vid KMH, Johan Börelius och Mika Pohjola.

Johan Börelius

Kommunikation inom sång- eller instrumentundervisning på gymnasienivå

Johan Börelius undersöker lärares och elevers kommunikation under en-till-en sång- eller instrumentundervisning på gymnasienivå.

Mika Pohjola

Musikalisk identitet – Musiklärarstudentens identitetsdimensioner

Mika Pohjolas avhandling utforskar musiklärarstudenters identitet och deras användning av musikteoretiska tekniker.

Relaterad kontakt