Accordeon/dragspel för kyrkomusiker

Är du intresserad av att använda accordeon (dragspel) i kyrkliga sammanhang är detta kursen för dig.

Kursen vänder sig till dig som genomgått högskolestudier i musik och arbetar som kyrkomusiker. Du ska ha tillgång till eget knapp- eller pianodragspel. 

Kursens innehåll

Kursen ges till en mindre grupp på omkring fem deltagare. Den innehåller grupplektioner med fokus på̊ instrumentteknik, repertoar- och stilkännedom och ger kunskaper i hur förrättningsmusik kan framföras och psalmer kan ledas med accordeon.

Behörighet

Grundläggande behörighet för högskolestudier samt särskild behörighet: 60 hp från svensk musikerutbildning eller motsvarande.

Om det finns fler behöriga sökanden än antal platser på kursen sker urval på grundval av 2/3 betyg och 1/3 högskoleprov.

Läs mer om behörighet

Kurstillfällen VT 2024

Lärare: Anita Agnas.

Kursen ges i två grupper våren 2024. Måndagar kl 13–15 eller kl 15–17 dessa datum:

  • 15 januari
  • 29 januari
  • 12 februari
  • 4 mars
  • 25 mars
  • 15 april
  • Examination 6 maj.