
Form och analys 2
Denna kurs vänder sig till dig som har studerat formlära och analys i din kandidatutbildning och nu vill fördjupa dina kunskaper och färdigheter. Kursen är på masternivå.
Kursen bygger vidare på kunskaper från Form och analys 1 (DA7006) eller motsvarande.
Genom att analysera musik från olika epoker, både instrumentala och vokala verk, kommer du att bättre förstå musikens uppbyggnad och vad som utspelar sig i musiken. Detta ger i sin tur värdefulla verktyg för instudering, gestaltning eller eget komponerande.
Kursens innehåll
Kursen behandlar:
- partiturstudium och formanalys av både vokala och instrumentala verk,
- vokala formtyper såsom lied, motett och kantat,
- musikalisk textgestaltning,
- musikestetiska och musikhistoriska perspektiv på musikalisk form,
- introduktion till musikestetik,
- aktuell forskning om musikalisk analys och gestaltning.
Kursen är särskilt relevant för dig som vill fördjupa din förståelse för konstmusikens strukturer och uttrycksformer.
Schema
När du blivit antagen till kursen kommer du att få information om dina kurstillfällen genom vår studieportal Canvas.
Behörighet och urval
För att söka till kursen så behöver du ha
- grundläggande behörighet för högskolestudier på avancerad nivå
- särskild behörighet i form av
- Konstnärlig kandidatexamen i musik, 180 hp, eller Ämneslärarexamen med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (musik med fördjupning), 300 hp
- godkänd kurs Form och analys 1 (DA7006).
Är det fler behöriga sökande än vad det finns platser till ska ett urval ske. Urval baseras på antal avklarade högskolepoäng (HPAV).


